Informace o nás

    Bruce Rangera jsem koupila v roce 2008 od chovatelky Lucie Doubravové, už od mala jsem se snažila o důkladnou výchovu. Také jsme se spolu zúčastnili dvou výstav, na kterých byl hodnocen v  V2 a podruhé res. CAC v obou případech jsme stáli proti psům o hodně starším a vyspělejším. Více výstav jsme neabsolvovali, protože Berryho to moc nebavilo a po bonitaci jsem usoudila, že nemám důvod ho trápit víc po takových akcích.

    Kromě výstav jsme, ale zkusili zkoušky vloh ovčáckých psů (ZVOP), které jsme úspěšně udělali. Z prvu jsem měla ambice pokusit se i o vyšší zkoušky, ale nakonec jsem ustoupila od tohoto záměru, protože jsem potřebovala, aby se uplatnil doma v přehánění prasat. Pro tuto práci se nadchl takovým způsobem, že bych ho musela zbytečně zjemňovat, aby sháněl ovce. A tak, zkončila jeho pracovní kariéra velmi brzy, protože pasení na telatech se u nás moc nedělá. Je pro nás, ale neocenitelným společníkem při práci doma a to vynahraí veškeré mé ambice.

O plemeni

 

Australáci jsou výbornými hlídači, zároveň i nesmírně milými domácími společníky s dobrým vztahem k dětem. Zejména v mládí je ale nutné při kontaktu s malými dětmi kontrolovat jejich temperament. Dosahují skvělých výsledků ve sportovní kynologii, soutěžích agility a flyballu. V USA a Austrálii australské honácké psy využívají k vyhledávání např. drog a výbušnin. Australáci jsou často využíváni k záchranářskému výcviku. Jsou to psi temperamentní, mrštní a ovladatelní. Skvěle se adaptují do jakýchkoli podmínek. Mají silný vztah ke svému pánovi i celé rodině.

 

V dnešní době se jen malé procento australáků věnuje svému původnímu poslání honáckého psa. Pro tak všestranně talentované plemeno ale není problém nalézt adekvátní zaměstnání. V jednom z časopisů vydávaných v České republice bylo toto plemeno uvedeno mezi třemi největšími „psími workoholiky“, (spolu s border kolií a australskou kelpií). Například (zejména ve Spojených státech) se australáci účastní závodů, přehlídek a zkoušek honáckých psů, povahových testů vloh. Velice oblíbení jsou mezi jezdci.

 

Vznik plemene souvisí s kolonizací Austrálie. Australák byl vyšlechtěn honáky dobytka křížením několika plemen. Chovatelé dobytka potřebovali psy inteligentní, vytrvalé, houževnaté, nekompromisní při práci, zároveň však dobře ovladatelné. Museli to být psi do jisté míry samostatní, skromní a odolní, aby byli schopni vést stádo dlouhé míle nehostinnou suchou krajinou nebo do horských rančů. Cestovali mnoho mil jen s trochou vody a potravy

 

zdroj: www.kchmpp.cz

Standard

Standard

16.10.2012 12:13
  FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)     F.C.I.-Standard č. 287 / 01.09.1997 /...